Repertoár > Pohádka o potrhlé koze Róze

Autor: Věra Provazníková

Trvání: 70 minut

děti od 3 let

Loutky a výprava: František Valena

Hudba: Pepino von Dráček

Režie: František Valena

O hře

Byl jeden Pán a ten měl na svém dvoře spoustu zvířátek, která měl rád. Kobylu, krávu,  berana, kohouta, podsvinčátko, kozu a spoustu ptáků. Ze všech nejraději měl kozu Rózu. Jednou za úplňku vyseděl kohout omylem z černého vejce Plivníka. Když začne koza pod vlivem Plivníka zlobit, pán ji rozbourá domek, kozu vyžene a ta se nastěhuje do chlívečku podsvinčátka. Každý se ji pokouší vyhnat, nakonec se to povede kohoutovi, který ji dá za vyučenou. Zvířátka potrestají Plivníka a všichni se usmíří.

O autorce

Věra Provazníková je přední česká spisovatelka, básnířka a výtvarnice, pracuje pro televizi a rozhlas, píše texty k písním, vystavuje své výtvarné práce v Čechách i v zahraničí. Žije a tvoří v Praze. Velká část její tvorby  je zaměřena na dětského čtenáře (Otesánek, Byl jeden krám… a mnoho dalších pohádek a říkanek).

Pepino von Dráček, loutkář a hudebník, vystupuje jako loutkoherec s vlastním divadlem Basta–fidli. Je také kapelníkem klezmerové kapely Trombenik a zakladatelem skupiny zabývající se středověkou hudbou Krless. Kromě toho je filmovým hercem a komponuje hudbu pro kapelu, televizi a divadlo.

Zajímavost

O Potrhlé koze Róze je již třetí pohádka Věry Provazníkové, která byla uvedena v divadle Říše loutek. Původně ji autorka napsala jako rozhlasovou pohádkovou říkanku, kterou poté pro náš soubor upravila. Divadlo Říše loutek uvedlo poprvé její hru Dlouhý, Široký a Bystrozraký už v roce 1980, jako druhá hra byla inscenována pohádka Petruška a Baba Jaga v roce 1983.