Repertoár > Čaroděj ze země Oz

Autor: Podle literární předlohy L. F. BAUMA pro loutkové divadlo upravil J. UHRIN

Trvání: 60 minut

děti od čtyř do stodvaceti let

Dramatizace: Ján Uhrin

Loutky a výprava: Václav Vohlídal

Hudba: Jiří Sedláček

Režie: Vladimír Hruška

Film: Jiří Ovečka

O hře

Malou Dorotku a jejího pejska odnese tornádo do země, kde vládne veliký a strašlivý kouzelník Oz, kterého ale nikdo neviděl. V jeho zemi žijí také mocné čarodějky, hodná Vilina a zlá Bastinda a plno podivných bytostí –  Žvýkalové, divocí vlci, obrovské vrány či létající opice. Vilina Dorotce poradí, aby požádala o pomoc velikého Oze. Ale také, že musí pomoci třem bytostem splnit jejich nejvroucnější přání. Ty potká Dorotka v slaměném hastrošovi, zbabělém lvu a plechovém dřevorubci. Oz všem slíbí pomoc, pokud zničí zlou čarodějnici Bastindu. To se čtyřem přátelům po překonání mnoha nástrah a překážek podaří. Nakonec se ukáže, že nejvroucnější přání si splnili sami. Dorotku vrací domů kouzlo čarodějky Viliny.

O autorovi

L. Frank Baum (1856 – 1919) je americký autor, známý především svou knihou Čaroděj ze země Oz, která je ve Spojených státech nesmírně populární. Kniha byla přeložena do mnoha jazyků, stala se předlohou pro muzikál, několikrát byla zfilmována a mnohokrát zdramatizována. Autorem naší dramatizace je rozhlasový dramaturg Ján Uhrin.

Zajímavost

Začátek a konec naší inscenace je zpracován jako film. Čarodějky představují živé herečky. Když v roce 2002 zasáhla divadlo povodeň, loutky i kulisy byly natolik poničené, že se při obnovení inscenace musela celá výprava vytvořit znova.