Repertoár > Johan doktor Faust

Autor: Podle tradic českých lidových loutkářů upravil Vojtěch Kawon

Trvání: 80 minut

starší děti a dospělí

Loutky a výprava: Bohumír Koubek

Hudba: Vadim Petrov

Režie:  Bohumír Koubek

 O hře

Doktor Faust není spokojený se svým údělem. Anděl mu nabízí vzdělanost a posmrtnou blaženost, ďábel bohatství a moc. Faust se rozhodne pro nabídku pekla. Chce ale toho nejlepšího služebníka, který se mu nabízí v Mezistáflovi. Za jeho služby bude platit svým tělem i duší. Faust užívá radovánek, s Mezistáflovou pomocí udivuje dvůr knížete Portukála čarodějnými kousky. Ale nakonec se mu vše omrzí a začíná se obracet k Bohu s žádostí o odpuštění. Když  Mezistáfl vidí, že by Faust mohl vyklouznout z jeho osidel, nastraží na něj lest a Faust se do nastražené léčky chytí. Tím ovšem vypršela doba sjednaných služeb pekla,  a čerti si mají v noci přijít pro Faustovu duši. Faust si najímá dva sedláky, aby ho ochránili před mocí pekla, ale je to marné. Faust propadl peklu.

O autorovi

Faustovská látka se dočkala mnoha zpracování literárních i divadelních a byla velmi populární zejména ve střední Evropě, Anglii, Francii či Itálii. Nejznámější je monumentální hra německého autora Johana Wolfganga Goetha. Svébytným scénickým zpracováním příběhu o doktoru Faustovi jsou hry lidových loutkářů. Kočovní loutkáři hrávali zpaměti a tak vznikla řada variant. Naše verze se snaží obsáhnout to nejlepší ze všech známých variací českých lidových loutkářů.

Zajímavost

Čeští kočovní loutkáři obohatili faustovskou látku dvěma scénami, které se nikdy jinde nevyskytují. Je to tak zvaná krucifixová scéna: Faust přinutí Mezistáfla, aby mu vymaloval obraz ukřižovaného Ježíše, a pak se před ním modlí. Druhou scénou je vartovačka: dva venkovani mají Fausta ohlídat před čertem. Nepořídí a ještě dostanou výprask. Naše inscenace využívá starých pimprláckých triků a kouzel, které byly možná trochu naivní, ale dodnes mají magický půvab.