Repertoár > Perníková chaloupka

Autor: Mirka Nohelová

Trvání: 60 minut

děti od 3 let

Podle Františka Valeny návrh a realizace výpravy:

Rozárka a Lucije Valenová

Hudba: Josífek von Dráček

Režie: Lucije Valenová

O hře

Jeníček je nezbedný kluk. Když v lese s Mařenkou sbírá jahody, schválně jí  utíká, a tak se stane, že děti zabloudí. Jeníček vyleze na nejvyšší strom a zahlédne světýlko. Děti přijdou k chaloupce, která je celá z perníku a žije v ní zlá Ježibaba s protivným dědkem. Ježibaba strčí Jeníčka do chlívku, chce si ho vykrmit a sníst. Přestože Ježidědek nemá děti rád, s Jeníčkem se spřátelí a nakonec ježibabě ve zlém úmyslu zabrání. A tak v peci místo dětí skončí Ježibaba. Jeníčka a Mařenku pošle Ježidědek domů a zůstane žít v chaloupce se dvěma trpaslíky, kteří nás celou pohádkou provázejí.

O autorech

Mirka Nohelová (*1943) vystudovala typografii, žije a pracuje v Olomouci. Jako všestranná loutkářka je autorkou řady loutkových her, které uvádí nejen její domácí soubor Kašpárkova říše, ale také mnoho dalších amatérských i profesionálních divadel.

Úpravu textu provedl Jan Novák, loutkoherec, režisér, dramaturg a dlouholetý člen Říše loutek.

Zajímavost

Původně měl výpravu ke hře zhotovit renomovaný výtvarník František Valena. Než však stačil návrhy vytvořit, zemřel. A tak loutky a kulisy navrhla a vyrobila jeho manželka Rozárka, která s ním výtvarně spolupracovala celý život. Na výpravě se podílela i dcera Lucije. Ta pohádku také režírovala jako svůj debut na loutkovém divadle i jako nejmladší režisér divadla Říše loutek (24 let). Tato inscenace je věnována památce Františka Valeny.